FESTIWAL LOSY POLAKÓW - film 11 listopada

Dodane przez RK_zsp2 - śr., 15/12/2021 - 19:25
Losy Polaków

W dniach 8 - 15 grudnia 2021 r. miała miejsce w naszej szkole projekcja filmu 11 LISTOPADA dla klasy II HR, III RR, III TG, w ramach lekcji historii oraz FESTIWALU LOSY POLAKÓW Fundacja Polska - Europa – Polonia. Organizatorem przedsięwzięcia w naszej szkole była Pani Renata Kasiewicz, która nawiązała współpracę z Panem Ryszardem Łączyńskim, dyrektorem Festiwalu "Losy Polaków". Serdecznie dziękujemy za możliwość obejrzenia filmu przez naszych uczniów. Poniżej przedstawiamy opis filmu i informację o reżyserach.

 

Eugeniusz Starky | reżyser – producent

Absolwent Alliance Française w Paryżu. Ukończył z wyróżnieniem – Cum Laude – City University of New York Film Production.
To tam, produkuje swój pierwszy film dokumentalny „Walizka Emigranta”, film o polskich artystach z emigracji Solidarnościowej w USA.
W okresie 1987 – 1997 był czołowym organizatorem polskich wydarzeń kulturalnych w USA i Kanadzie. Organizował m.in: koncerty, kabarety, przedstawienia teatralne jak np. Ewy Demarczyk, Piwnicy pod Baranami, czy Teatru Muzycznego z Gdyni, w najbardziej prestiżowych salach, takich jak Opera House w Montrealu i Toronto, Opera w San Francisco, Chicago Theater czy Lincoln Center. Uzyskały one świetne recenzje w czołowej prasie amerykańskiej i kanadyjskiej. Ponadto, zorganizował ponad 250 różnego rodzajów pokazów, festiwali, rejsów statkiem, a także projekcji filmowych w USA i Kanadzie.

Kamil Maria Kulczycki (ur. 5 grudnia 1987 r. w Warszawie, zm. 9 lutego 2012 r. w Velez-Malaga w Hiszpanii – polski reżyser i scenarzysta filmowy, instruktor harcerski. Odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Instruktor Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w stopniu przewodnika, pośmiertnie mianowany Harcerzem Rzeczypospolitej i podharcmistrzem. Od 2007 szczepowy 58 Szczepu „Rosa Venti” w Zielonce, współtwórca i pierwszy komendant Warszawskiego Związku Drużyn „El Dorado”.

Studiował na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie.

15F072 11 listopada Fab 79’13” Kamil Kulczycki i Eugeniusz Starky Elita Art. USA/Polska
„Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”, te dumne słowa „Roty”, hymnu polskich harcerzy przypominały o obowiązku wierności polskiej tradycji niepodległościowej. Odwet Niemców był krwawy, egzekucja. Młodzi dwudziestoletni amatorzy filmowcy, harcerze z Zielonki zrealizowali film, który wprawił w osłupienie profesjonalistów dysponujących sztabem specjalistów dysponujących wielkimi budżetami, gwiazdami ekranu. Miłość do Ojczyzny, jej dziejów, entuzjazm młodości, wiara, autentyzm, wystarczyły aby wokół tego dzieła zgromadziło się wielu ludzi dobrej woli.

Film opowiada o losach harcerzy rozstrzelanych przez hitlerowców 11 listopada 1939 w odwecie za rozwieszenie plakatów z treścią “Roty” Marii Konopnickiej. W ponurej okupacyjnej rzeczywistości ten czyn miał być wyrazem nadziei, dodawać Polakom otuchy. Ogółem aresztowano 11 osób, z których dwie uciekły przed egzekucją. Była to pierwsza egzekucja cywilów w Generalnej Gubernii…

reżyseria Kamil Kulczycki
II reżyser Urszula Szalata 
muzyka Piotr Dębski 
scenografia Urszula Szalata, Renata Stys 
zdjęcia Kamil Kulczycki 
narrator Jerzy Baranowski, Hagen Eichhorn 
dźwięk Michał Szalata, Maciej Kot 
producent Hieronim Kulczycki, produkcja RV Studio

Ocena jury festiwalu

Największym walorem filmu „11 listopada” w reżyserii Kamila Kulczyckiego i Eugeniusza Starky-ego , któremu Jury XV Festiwalu Polonijnego Losy Polaków przyznało I Nagrodę w kategorii Filmy fabularne i dokumenty fabularyzowane jest to, że pokazuje, jak współcześni nastolatkowie uczestnicząc jako aktorzy - amatorzy w fabularnej rekonstrukcji autentycznych wydarzeń jesieni 1939 roku wcielają się w postacie swoich rówieśników czasu okupacji hitlerowskiej. Jest to głęboko wzruszające i skłaniające do przemyśleń, stanowi swoisty walor estetyczny, a jednocześnie wiąże się z propagowaniem patriotyzmu i wiedzy o historii Polski.

FestiwalFestiwalFestiwalFestiwalFestiwalFestiwalFestiwal