Konkurs CZYTAM I POLECAM

Dodane przez monika - śr., 24/01/2024 - 11:34

Serdecznie zapraszamy uczniów ZSP nr 2 do udziału w konkursie na recenzję książki „CZYTAM I POLECAM”

Przeczytałeś ciekawą książkę, chcesz podzielić się wrażeniami po jej przeczytaniu i zachęcić uczniów naszej szkoły do sięgnięcia po tę pozycję, napisz recenzję książki.

 REGULAMIN KONKURSU

Organizator konkursu: Biblioteka szkolna – p. M. Lubicka oraz p. A. Bednarek, p. L. Pacan-Bonarek

Cele konkursu: 

- popularyzacja czytelnictwa,

- rozwijanie wyobraźni twórczej uczniów i stworzenie możliwości zaprezentowania swoich tekstów literackich,

- zachęcanie do wyrażania refleksji i dzielenia się opinią na temat dzieł literackich,

- poznanie upodobań czytelniczych młodzieży,

- inspirowanie uczniów w wyborze książek,

- promocja książek z biblioteki szkolnej.

 

Przedmiot i tematyka konkursu: - recenzja książki lub cyklu książek (mile widziane recenzje książek znajdujących się w bibliotece szkolnej)

Zasady uczestnictwa:

1. Konkurs skierowany jest do uczniów ZSP nr 2 im. Stanisława Staszica w Tomaszowie Mazowieckim.

2. Zadanie konkursowe polega na napisaniu recenzji książki lub cyklu danej książki. Recenzja książki powinna zawierać następujące informacje:
– krótką informację o autorze książki (np. dorobek autora, zdobyte nagrody, gatunek, w którym tworzy),

– opis fabuły (czas i miejsce akcji, główne wątki i problematyka utworu - ale bez podawania zbyt wielu szczegółów),

- twoje wrażenia, emocje, przemyślenia związane z recenzowaną książką 

- podsumowanie recenzji (adresaci, przesłanie książki) 

Do recenzji książki może zostać dołączone zdjęcie lub film. 

3. Recenzja książki zgłoszona do konkursu musi być pracą samodzielną ucznia i do daty rozstrzygnięcia konkursu nie może być zgłoszona do innego konkursu. Teksty przekazane na konkurs nie mogą stanowić plagiatu, być kopią lub fragmentem jakichkolwiek innych prac.

4. Konkurs trwa od 23 stycznia do 20 lutego 2024r.

5. Prace konkursowa należy przesłać na adres lubmon7@gmail.com w wiadomości e-mail o tytule: „Czytam i polecam”. Wiadomość e-mail w treści powinna zawierać: imię, nazwisko i klasę ucznia.

6. Recenzja książki (film lub zdjęcie) powinny zostać dołączone jako załącznik/załączniki do wiadomości e-mail. W przypadku tekstów odpowiednią formą załącznika jest edytowalny dokument tekstowy. Recenzja nie może zawierać w treści danych osobowych zawartych w wiadomości mailowej.

7 Udział w konkursie jest jednoznaczny ze zgodą na wykorzystanie pracy konkursowej przez bibliotekę (m.in. na jej publikacje na stronie szkoły).

Ocena prac konkursowych i nagrody

1. Prace konkursowe oceni jury powołane przez organizatorów konkursu - nauczyciele ZSP nr 2 i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Tomaszowie Maz. 

2. Przy ocenie prac jury będzie brało pod uwagę: pomysłowość, kreatywność, kompozycję, ogólny wyraz artystyczny, wartość merytoryczną recenzji oraz jej przydatność dla innych czytelników.

3. Nagrody przyznane w konkursie są finansowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Informacje dodatkowe

W razie pytań prosimy o kontakt osobisty lub przez e-dziennik z p. M. Lubicką, p. A. Bednarek, i p. L. Pacan - Bonarek.

 

 

 

 

Norodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w naszej szkole

Dodane przez monika - wt., 19/12/2023 - 18:48
logotyp

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Stanisława Staszica przystąpił w roku szkolnym 2023/2024 do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”, który jest największym programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspierającym czytelnictwo i biblioteki w Polsce. Program realizowany jest przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki, Narodowego Centrum Kultury  oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Nasza szkoła otrzymała dotację w wysokości 15 tysięcy złotych na zakup książek będących nowościami wydawniczymi, elementów wyposażenia biblioteki i realizację działań promujących czytelnictwo (3 tysiące złotych to wkład Organu Prowadzącego Szkołę – czyli Powiatu Tomaszowskiego, a 12 tysięcy złotych  to środki z budżetu państwa). Biblioteka szkolna zakupiła ponad 300 książek i są to książki historyczne poświęcone historii Polski XX wieku, lektury szkolne, książki będące nowościami wydawniczymi z następujących kategorii: beletrystyka, literatura faktu, literatura popularnonaukowa. Wszystkie konkursy, akcje promujące czytelnictwo i projekty edukacyjne organizowane przez bibliotekę szkolną są finansowane ze środków otrzymanych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”. Z wielką radością informujemy że wszystkie książki dotarły już do szkoły i czekają na czytelników biblioteki szkolnej. Zapraszamy do biblioteki.

Spotkanie w bibliotece

Dodane przez monika - ndz., 17/12/2023 - 21:17
Spotkanie

W dniu 13 grudnia uczniowie z klasy 1G odwiedzili Oddział dla Dzieci i Młodzieży, aby uczestniczyć w spotkaniu promującym czytelnictwo i książkę młodzieżową pn. „Warto czytać”. W czasie spotkania uczniowie tworzyli mapę myśli, która miała zachęcić uczniów do samoanalizy i wyznaczania sobie nowych czytelniczych celów. Biblioteka dla młodzieży zaprezentowała książki z wszystkich kategorii książek, których bohaterowie przeżywają problemy z jakimi styka się młodzież. Uczniowie zapoznali się z książkami, które są bestsellerami wśród czytelników biblioteki, które są popularne w mediach społecznościowych i które są nowościami na runku wydawniczym. Na koniec uczniowie stworzyli krótką historyjkę  z tytułów znanych książek. Czas spędzony w bibliotece, to było dobrze wykorzystany czas!!!

Warto przeczytać ...

Dodane przez monika - ndz., 17/12/2023 - 21:14

Dzisiaj zaproponuję wam książkę ze świąteczną atmosferą w tle, która wprowadzi was w wyjątkowy klimat tego tygodnia.  

Książka „ Zdążyć na święta do domu” Anny Chaber to piękna i mądra historia. Filip i Kaja poznają się na lotnisku w Brukseli, gdy oboje czekają na samolot do Polski. Niestety wszystkie loty zostają odwołane i świąteczne plany bohaterów stają pod znakiem zapytania. Kaja stawia na spontaniczność i jest zdecydowana za wszelką cenę dotrzeć do kraju na święta. Filip nie rozumie decyzji nowo poznanej dziewczyny, ale postanawia jej towarzyszyć. W czasie tej podróżny przeżywają wiele przygód, niektóre są nierealne, inne niebezpieczne, a jeszcze inne to zbieg szczęśliwych okoliczności.  Czy wspólna podróż połączy bohaterów na dłużej? To książka angażująca, poruszająca   i skłaniająca do refleksji. Zapraszam do biblioteki.

Wyniki mikołajkowej zabawy

Dodane przez monika - wt., 12/12/2023 - 20:10

Mikołajkowa zabawa została rozstrzygnięta. W szklanej kuli było 112 cukierków. W zabawie wzięło udział 79 uczniów. Niestety nikt nie wskazał prawidłowej liczby cukierków. Najbliżej prawidłowego wyniku byli: Julia Gąsior  (115) i Ernest Malinowski (108). Zapraszam do biblioteki po odbiór nagrody. Wszystkich uczestników mikołajkowej zabawy zapraszam na degustację cukierków. 

Warto przeczytać ...

Dodane przez monika - pt., 08/12/2023 - 22:27
książka
„Kryminał kończy się, gdy zabójca zostaje schwytany. Biografię wieńczy ostatnie słowo o opisywanym życiu. Historia miłosna powinna połączyć zakochanych, prawda? W takim razie to chyba nie jest opowieść o miłości...”
9 listopada to data, która zaważyła na losach Fallon i Bena. Tego dnia spotkali się przypadkiem i od tej chwili zaczynają tworzyć dwie historie: jedna to ich życie, drugą pisze Ben zauroczony swoją nową muzą. Choć los postanawia ich rozdzielić, to wzajemna fascynacja jest na tyle silna, że nie może pokonać jej ani czas, ani odległość. Co roku 9 listopada rozpoczyna kolejny rozdział historii – tej realnej i tej fikcyjnej. Gdy nieubłaganie zbliża się koniec powieści, szczęśliwe zakończenie wydaje się jedynie mrzonką, bo historia na papierze zaczyna różnić się od tej, w którą wierzy Fallon…
„Zagubiliśmy się między fikcją a rzeczywistością. Nieważne, jaką wersję poznacie. Nieważne, który z ostatnich rozdziałów okaże się tym prawdziwym. Ważne jest tylko jedno: zawsze będę ją kochał”.
Książka Colleen Hoover "November 9" to opowieść o młodym pisarzu, jego niezwykłej muzie i przeznaczeniu, które ukrywa między wierszami coś więcej niż miłość.
 
Historia ta jest pełna bólu i cierpienia. Czyny z przeszłości mają wpływ na bohaterów i ich relacje. Ale również jest w tej historii mnóstwo miłości pomimo przeciwności losu. Bohaterowie są świetnie wykreowani a wątki bardzo dobrze poprowadzone. Myślę że ta pozycja jest warta przeczytania. - recenzję przygotowała Paulina Nowak z klasy 4E.
 

ZABAWA MIKOŁAJKOWA

Dodane przez monika - wt., 05/12/2023 - 12:54
Mikołajki

Z okazji Mikołajek zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów ZSP nr 2 do udziału w ZABAWIE MIKOŁAJKOWEJ w bibliotece szkolnej. 

Jeśli chcesz wziąć udział w zabawie mikołajkowej, to …. 

  1. Przyjdź do biblioteki szkolnej w dniach 5.12 – 8.12. 2023r. 
  2. Policz cukierki znajdujące się w szklanej kuli, zapisz liczbę na kartce, dopisz swoje imię, nazwisko, klasę i wrzuć kartkę do pudełka. 
  3. Wszystkie osoby, które odgadną właściwą ilość cukierków w kuli, otrzymają słodki upominek i zakładkę do książki. 

ZAPRASZAM!!!

 

Kiermasz książek

Dodane przez monika - wt., 05/12/2023 - 09:47
W dniu 30 listopada 2023 odbył się na łączniku szkolnym kiermasz książek w ramach współpracy z Księgarnią Tuliszków. Księgarnia przekazała na szkolny kiermasz dużo ciekawych propozycji w atrakcyjnych cenach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki i kolorowani dla dzieci, książki kucharskie oraz pozycje związane ze zdrowym stylem życia. W zamian za organizację kiermaszu księgarnia przekaże do biblioteki szkolnej wybrane pozycje. Książki z kiermaszu szkolnego są dostępne w bibliotece szkolnej do piątku. Zapraszamy!

Spotkanie autorskie

Dodane przez monika - pon., 04/12/2023 - 21:23

W dniu 27 listopada 2023r. uczniowie Monika Bonecka, Izabela Golińska oraz Jakub Wojewódzki z klasy 1E uczestniczyli w siedzibie Biblioteki Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Maz. w spotkaniu z panem Igorem Brejdygantem – pisarzem, scenarzystą, reżyserem, autorem książek: Paradoks, Szadź, Rysa, Układ, Splątanie.

Warto przeczytać ...

Dodane przez monika - pt., 01/12/2023 - 19:49
książka

"Cicho, cicho dzieci. To nie demony, nie diabły... Gorzej. To ludzie."

Czytając tą recenzję zapomnij o bajkach z rycerzami na białych koniach ratujących księżniczki - w świecie napisanym piórem Sapkowskiego granice między dobrem i złem są zatarte, a potwory kryją się w ludzkich sercach 🖤.

Dzisiaj zgłębimy sagę Wiedźmina z Geraltem z Rivii (ale w sumie tak nie do końca z Rivii 🤨) w roli głównej. Kim on tak właściwie jest? 

Geralt jest mutantem, który specjalizuje się w zabijaniu potworów za pieniądze. Jest w stanie im sprostać dzięki mutacjom, które były wynikiem poddania procedurze "tworzenia wiedźmina" w Kaer Morhen (dlatego też ma np. białe włosy). 

Jako samotnik podróżuje po świecie i zarabia na życie. W międzyczasie zostaje uwikłany w polityczną grę, a on - na pozór obojętny - będzie musiał dokonać poważnych decyzji od których zależy los osób mu najbliższych, a nawet całej ludzkości.

Jeśli chodzi o "Wiedźmina" to właśnie była to moja pierwsza seria książek fantasy, w której się zakochałam. Tak naprawdę to dzięki niemu zaczęła się moja przygoda z tym gatunkiem. 

Najbardziej w tej książce podobają mi się świetnie wykreowani bohaterowie z krwi i kości, których od razu polubiłam (nawet Yennefer, bo w książce nie jest aż taka wredna jak w grze ;*). 
Postacie nie są płytkie ani zrobione na jedno kopyto - każda z nich jest inna więc wszyscy znajdą coś dla siebie. 

Ich wypowiedzi często charakteryzują się prostotą, ale też potrafią przekazać uniwersalne wartości (mimo tego, że może się niektórym wydawać, że jest to książka TYLKO o zabijaniu, a tak nie jest🩸).

Uwielbiam w niej dynamiczne sceny walki, bardzo przyjemnie się je czyta (jakkolwiek to brzmi). Jest zachowany fajny klimat dawnych czasów, który mi się niesamowicie podoba. Lubię też motywy samotnych wojowników, co u mnie bardzo plusuje.

Jest jednak coś, co może być zniechęcające dla niektórych, a jest to złożoność i wielowątkowość fabuły. Przyznam szczerze, że na początku ciężko było się do końca połapać ze wszystkim w tej historii, ale po czasie zaczyna się ogarniać co i jak, więc nie ma co się zniechęcać ❤️.

Jak dla mnie naprawdę warto ją przeczytać, dla mnie zawsze będzie miała miejsce w moim serduszku 🫀. 

Jak dla mnie 5/5

 - recenzję przygotowała Paulina Cieślik z klasy 3E