Dodane przez ZSP2_admin - ndz., 17/05/2015 - 00:00

13 i 14 maja 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. St. Staszica  odbyły się konkursy kulinarne podsumowujące II edycję projektu „ Mistrz kuchni – profesjonalny trening umiejętności kulinarnych” finansowanego ze środków UE. Do rywalizacji stanęli uczniowie klas pierwszych i drugiej technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Tematyką konkursów była kuchnia molekularna i kuchnia azjatycka. W zespołach dwuosobowych o nagrody walczyło 24 uczniów. Zadaniem każdego zespołu było przygotowanie 3 porcji przystawek i dań głównych z charakterystycznych dla danej kuchni surowców. Z przygotowanych składników uczestnicy wyczarowali dania, których smakowitość, estetyka i kreatywność oraz oryginalność podania mogły zaspokoić potrzeby najbardziej wytrawnych smakoszy. „Brzoskwiniowe szaleństwo z szaszłykami wątróbkowymi”, „Polędwiczkę w piekielnej pieczarze i otchłani łagodności”, „Patee z wątróbek drobiowych, pianą z mleka kokosowego z curry, kawiorem z malin  oraz ravioli”, „Szaszłyki z krewetek w temperze, Kurczak curry z ananasem z ryżem gotowanym w zielonej herbacie” „Sushi z łososiem, Miłosne gniazda z krewetkami” – to tylko kilka przykładów potraw wysoko ocenionych przez ekspertów.

W oczekiwaniu na dania konkursowe goście mieli okazję popijając kawą po turecku i zieloną japońską herbatę degustować wykonane przez uczniów na tą okazję liczne przekąski, jak np.  kawior z soków owocowych, samosy z chałwą i jabłkami, marcepanowe kulki w zielonej herbacie, ciasteczka różane, całą gamę owocowych azjatyckich deserów Kompozycję, walory smakowe, kreatywność i sposób podania dań konkursowych oceniało jury degustacyjne, w którym zasiadali: Marta Edmunds – szef kuchni restauracji „Lokal” w Łodzi, Aleksandra i Norbert Jędrzejewscy – współwłaściciele P.U „ Posejdon”,  Barbara Robak – członek zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Katarzyna Banaszczak – naczelnik wydziału oświaty i sportu starostwa powiatowego, Paweł Łuczak – Radny Powiatu Tomaszowskiego, Przemysław Kościan – przedstawiciel Lidera Projektu,. Mariola Przybylska – dyrektor szkoły, Mieczysław Strojewski – wicedyrektor. Technika i technologia wykonania była przedmiotem oceny jury technicznego w składzie Jolanta Dziuba, Roksana. Mazurek, Aleksander Kostanek i Anna Kromoska-Pluta– nauczyciele przedmiotów gastronomicznych.

Młodzież popisała się umiejętnościami kulinarnymi, wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, a laureaci I, II i III miejsca nagrody rzeczowe -  sprzęt gastronomiczny.

Zwycięzcami konkursu zostali :                                                   

w klasyfikacji - KUCHNIA MOLEKULARNA

I miejsce – Adam Bartosik i Dawid Lange

II miejsce – Joanna Zwolska i Bartłomiej Zbroszczyk

III miejsce – Magdalena Madej i Joanna Link

  

w klasyfikacji - KUCHNIA AZJATYCKA

I miejsce -  Natalia Zielińska i Aleksandra Jarecka

II miejsce – Diana Dul i Sylwia Grzegorek

III miejsce – Weronika Wajszczyk i Natalia Bukowska

  

Za kreatywność i wyszukane smaki członkowie jury ufundowali także nagrody dodatkowe w postaci:  sprzętu gastronomicznego – Państwo Aleksandra i Norbert Jędrzejewscy, Pan Paweł Łuczak w imieniu Powiatu Tomaszowskiego, wizyty w jednej z łódzkich restauracji wraz z degustacją, Pani Marta Edmunds zaprosiła zdobywców I miejsca na warsztaty kulinarne do swojej kuchni w „Lokalu” w Łodzi.

Dziękujemy gościom za uświetnienie zmagań konkursowych, gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy spełnienia nie tylko kulinarnych marzeń.

 

I miejsce kuchnia molekularna – Adam Bartosik i Dawid Lange

Zakąska:

Patee z wątróbek drobiowych, piana z mleka kokosowego z curry, kawior z malin  oraz ravioli z brzoskwińz tostem z oliwa Czostkowa.

PATE Z WĄTRÓBKI

Podajemy obróbce wstępnie czosnek i cebule. Cebule kroimy w kostkę wraz z czosnkiem. Podsmażamy cebule na maśle z niewielką ilością oliwy na złoty kolor. Dodajemy wcześniej pokrojony w drobną kostkę czosnek. Wątróbkę myjemy oczyszczamy. Zgarniamy cebule z czosnkiem na brzeg patelni dodajemy wątróbkę. Smażymy po każdej stronie na złoty kolor tak aby w środku została lekko surowa. Wszystko przekładamy do wysokiego pojemnika ,bulderujemy na gładką jednolitą masę z dodatkiem masła i śmietanki. Masę przekładamy  do rękawa cukierniczego , wciskamy kształty na talerz deserowy  i chowamy do chłodni .

PIANKA KOKOSOWA

Do mleka kokosowego dodajemy curry i lecytynę następnie blędujemy i zbieramy wytworzoną piane. Piane chowamy do zamrażarki. Wyciągamy przed podaniem.

KAWIOR Z MALIN

Maliny (świeże) blęderujemy z dodatkiem cukru/sokiem z brzoskwiń i calcikiem. Następnie wkładam do chłodni. Przygotowujemy naczynie z  roztworem alginianu. Masę  nabieramy do strzykawki i robimy drobne kulki do wodnego roztworu alginianu. Po kilku minutach przekładamy łyżeczką cedzakową do naczynia z czystą wodą. Przekładamy do  pucharka /spodka

TOST Z PESTO

Z chleba wycinamy  ringiem koło. Na następnie bazylię ucieramy w moździerzu wraz z prażonymi pestkami dyni i oliwą oraz doprawiamy solą i pieprzem.  Powstałą masą  smarujemy wycięte koła z chleba tostowego i zapiekamy w piecu konwekcyjnym do  pożądanego złotego koloru.

 

Danie główne 

Polędwiczki wieprzowe pieczone z rozmarynem, puszyste puree z zielonego groszku, ravioli  z brzoskwiń z chili, marchew gotowana
w jab
łkach z bazylią.

PIECZONA POLĘDWICZKA

Polędwiczkę oczyszczamy, marynujemy w pieprzu i rozmarynie z oliwa z oliwek . Opiekamy na złoty kolor na patelni z masłem i oliwą z oliwek .Zawijamy w folię aluminiową i wstawiamy na 15 min do pieca konwekcyjno-parowego rozgrzanego do temperatury 180 z parowaniem 20 %. Wyciągamy z pieca i odstawiamy na 5 min do odpoczęcia. Mięso kroimy przed podaniem.

PUREE Z GROSZKU

Groszek zamrożony wsypujemy do garnka, podlewamy  śmietanką, doimy ser lazur. Gotujemy do miękkości  dodajemy sok z cytryny  . Następnie blęderujemy, na gładką masę.

RAVIOLI Z BRZOSKWIŃ

Brzoskwinie blęderujemy na mus z dodatkiem kalciku i chili . Zanurzamy w wodnym roztworze alginianu, po kilku minutach przekładamy do czystej wody. Następnie wkładam do chłodni. Przygotowujemy naczynie z roztworem alginianu, Masę  nabieramy do łyżeczki kulkowej, formujemy ravioli do wodnego roztworu alginianu po kilku minutach przekładamy łyżeczką cedzakową do naczynia z czystą wody. Przekładamy do  pucharka /spodka

MARCHEW GOTOWANA W JABŁKU

Marchew podajemy obróbce wstępnej, kroimy w żulien. Sok jabłkowy wlewamy do garnka tak aby pokryło nam marchew. Gotujemy do miękkości z dodatkiem tłuszczu i świeżej bazylii .

 

I miejsce kuchnia azjatycka – Natalia Zielińska i Aleksandra Jarecka

Przystawka:

Szaszłyki z krewetek w tempurze

Składniki: krewetki, czosnek, dymka, sos mirin, cytryna, mąka kukurydziana, jajka, olej sezamowy, sos rybny, imbir, kolendra, czerwona papryka, cukier, sól, pieprz, sezam czarny

Przygotowanie:

Krewetki opłukać, osuszyć, czosnek obrać, dymkę oczyścić i pokroić drobno razem z krewetkami. Doprawić 2 łyżeczkami sosu mirin, sokiem z cytryny i cukrem. Dodać skrobię i lekko roztrzepane białko, wymieszać i uformować klopsiki. Obtoczyć w tempurze i obsmażyć na gorącym oleju. Osączyć na papierze kuchennym. Obrać limonkę i zebrać sok. Obraną limonkę pokroić w drobną kostkę.Imbir obrać i posiekać, kolendrę oczyścić i posiekać. Limonkę z kolendrą na oleju sezamowym, sosem mirin i sosem rybnym zagotować na patelni. Dodać odrobinę wody i cukru. Podawać na zimno.

 

Danie główne:

Kurczak curry z ananasem i ryżem gotowanym w zielonej herbacie macha

Składniki: filet z kurczaka, ananas, cebula, mleczko kokosowe, curry, pasta curry, imbir, czosnek, wiórki kokosowe, ryż, zielona herbata, olej, sól, pieprz ,cukier, papryka

Przygotowanie:

Filet z kurczaka myjemy i osuszamy, kroimy w średniej wielkości kostkę. Mięso przekładamy do miseczki, posypujemy curry. Odstawiamy do lodówki na ok. 30 min. Na patelni rozgrzewamy olej, podsmażamy na nim pokrojoną w niewielką kostkę cebulę. Kiedy zacznie się szklić dodajemy mięso i smażymy aś się zarumieni. Następnie dodajemy imbir, karmel, czosnek, oraz pokrojonego w kostkę ananasa (ok. 6 plastrów) i sok z ananasa oraz pokrojoną w kostkę paprykę. Wszystko razem smażymy aż sok częściowo odparuje. Gdy sos zostanie częściowo zredukowany dodajemy mleczko kokosowe doprawiamy do smaku solą, pieprzem i curry. Jeśli sos będzie za rzadki można zagęścić go mąką kukurydzianą ( rozprowadzoną wcześniej w małej ilości wody) . Ryż gotujemy z dodatkiem zielonej herbaty i uprażonych wiórek