Dodane przez Gość (niezweryfikowany) - śr., 26/10/2011 - 16:46

26 października 2011r. odbyły się obchody dnia patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 - Stanisława Staszica oraz ślubowanie klas pierwszych.

Podczas uroczystości nasza szkoła miała zaszczyt przywitać wielu ważnych gości.

Całość tradycyjnie rozpoczęła się wprowadzeniem na halę sztandaru szkoły. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, młodzież z klas pierwszych przystąpiła do ślubowania, po którym otrzymali oni z  rąk pani dyrektor  srebrne tarcze ZSP2. Następnie delegacja klas drugich złożyła kwiaty w miejscu pamięci Patrona.

Pani Dyrektor Mariola Przybylska w kilku zdaniach przywitała pierwszoklasistów oraz życzyła owocnej nauki przez najbliższe lata.

W imieniu starosty gratulacje i podziękowania za zaproszenie złożył pan Leon Karwat - członek Zarządu Powiatu.

Głos zabrał również dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego prof. zw. dr hab. Jan Gajda.

Następnie młodzież i wszyscy zgromadzeni mieli okazję usłyszeć referat wygłoszony przez pana Dariusza Szymańskiego na temat życia i dokonań Stanisława Staszica.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczanie nagród przez Panią Dyrektor. 

Pierwszą z nich - nagrodę najlepszego ucznia szkoły otrzymał   Marek Sygitowicz, który jest również stypendystą  prezesa Rady Ministrów.

Kolejne nagrody dotyczyły konkursu, którego finał rozstrzygnął się wczoraj (25 października).

Była to IX Edycja Konkursu Wiedzy o Historii Szkoły i Patronie Stanisławie Staszicu "Awantura o Patrona".

Uczniowie musieli wykazać się sporą wiedzą, którą oceniało jury w składzie: pan Marcin Piechota i pan Dariusz Szymański.  Pytania konkursowe podzielone były na dwie kategorie: historia szkoły i biografia Stanisława Staszica. 

Wyniki zmagań konkursowych przedstawiają się  następująco: 

I miejsce: klasa 1TE

II miejsce: klasa 1TH

III miejsce: klasa 1TR

IV miejsce: klasa 1TO

Po rozdaniu nagród, pani dr Dorota Kobus przedstawiła nam interesujący wykład nt."Praktyczne aspekty pozyskania środków Europejskiego Funduszu Społecznego".

Kolejnym, ostatnim już mówcą był gen. Stanisław Burza-Karliński, który po wspaniałym przemówieniu, został nagrodzony gromkimi brawami na stojąco, które nieustawały przez dłuższy czas. Jest on jednym  z nielicznych świadków i ofiar sowieckich prześladowań. Przekazał on na ręce pani dyrektor napisane  przez siebie pamiętniki. 

Na zakończenie  została odśpiewana pieśń patriotyczna pt.: "Modlitwa obozowa" przez męski chór naszej szkoły.

Podsumowaniem  uroczystości było posadzenie dębu przed budynkiem szkoły, ku czci ofiar zbrodni katyńskiej, by uchronić ich od zapomnienia oraz poświęcenie tablicy przez księdza Tomasza Wojciechowskiego.

Jesteśmy przekonani, iż pierwsze klasy będą godnie reprezentować naszą szkołę i podtrzymywać jej tradycje. Mamy też nadzieję, że najbliższe lata w niej spędzone miną w pozytywnym nastroju przy zdobywaniu jak najlepszych ocen. smiley