Dodane przez ZSP2_admin - śr., 08/01/2014 - 19:54

Program edukacyjny "Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej"

 


Program adresowany do szkół w ramach zadania realizowanego w polsko-szwajcarskim projekcie współpracy nr. KIK/34.

"Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w szkołach ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży"

Instytucja realizująca:  Partnerzy: 

Instytucja finansująca:
 

Kryteria certyfikatu

Szkoły ubiegające się o certyfikat mają za zadanie tworzenie na własnym terenie środowiska sprzyjającego realizacji założeń programu promującego prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną poprzez spełnienie odpowiednich kryteriów. Kryteria są zróżnicowane w zależności od rodzaju placówki.

Przykładowe ogólne kryteria dla szkół:

  • zmiana na terenie szkoły asortymentu w sklepikach szkolnych, automatach z napojami i żywnością na prozdrowotny,
  • ograniczenie na terenie szkoły reklamy żywności i napojów niekorzystnych dla zdrowia, prowadzenie "reklamy pozytywnej" (plakaty)
  • rozwijanie wśród uczniów wiedzy kulinarnej zgodnej z zasadami racjonalnego żywienia (zajęcia praktyczne),
  • edukacja rodziców w zakresie aktywności fizycznej i zdrowego żywienia,
  • organizowanie zajęć motywujących dzieci i młodzież do samodzielnych prozdrowotnych wyborów żywieniowych (np. wymiana przepisów kulinarnych, dzień zdrowego jedzenia, warzywne dni, prowadzenie gazetki, organizowanie konkursów, debat z ekspertami itp.),
  • promowanie aktywności fizycznej na terenie szkoły,
  • opracowanie i wdrożenie oferty zajęć do wyboru w ramach wychowania fizycznego,
  • organizowanie imprez sportowych i rekreacyjnych dla uczniów,

Jak przystąpić do programu?

Szkoły, które chcą poznać więcej szczegółów i przystąpić do programu, powinny skontaktować się z właściwym koordynatorem wojewódzkim.
Dane kontaktowe oraz więcej informacji można znaleźć na:

www.zachowajrownowage.pl

Opracowanie: Instytut Żywności i Żywienia. Ulotkę zrealizowano ze środków finansowych projektu "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Nadwaga i otyłość – epidemia XXI wieku

Polska pod względem nasilenia otyłości u dzieci i młodzieży znalazła się w przełomowym momencie, istnieje bowiem szansa na zatrzymanie tej światowej już epidemii i uniknięcia drogi, jaką przeszły inne kraje. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, odsetek dzieci otyłych dochodzi do 20%.

W Polsce wśród dzieci i młodzieży narasta epidemia otyłości, a odsetek dzieci wykazujących stan przedotyłościowy (nadwagę) dorównuje już innym krajom.
Cel programu

Celem programu jest wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw i w konsekwencji zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym.

Do kogo adresowany jest program?

Program jest adresowany do szkół w celu motywacji do podjęcia działań na ich terenie z zakresu zapobiegania rozwojowi nadwagi i otyłości wśród młodzieży.

Program stanowi podstawę dla rozwoju środowiska w szkołach niezbędnego do promowania zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej.

Założenia programu

Program zakłada, że szkoły działające na rzecz przeciwdziałania nadwadze i otyłości, otrzymają certyfikat placówki przyjaznej żywieniu i aktywności fizycznej.

Idea programu zakłada, że w szkole cała społeczność – pracownicy, uczniowie i rodzice – podejmują wspólne działania na rzecz poprawy i utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia poprzez zmianę zachowań żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

W szkole, na przykład, gdzie naturalnym procesem jest nauczanie i kształtowanie postaw, istnieje szereg możliwości wdrażania zasad prawidłowego stylu życia poprzez m.in.: programy edukacyjne, zmianę asortymentu produktów spożywczych dostępnych na jej terenie na prozdrowotne, a także promowanie różnych codziennych form aktywności fizycznej wśród uczniów.

Najbardziej skuteczne programy edukacyjne z zakresu prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej opierają się na środowisku szkolnym, jako centrum działań, obejmującym także rodziny i lokalną społeczność.

Jak będzie wdrażany program?

W najbliższych latach program będzie realizowany w 100 placówkach w każdym województwie (25 przedszkoli, 25 szkół podstawowych, 25 gimnazjów i 25 szkół ponadgimnazjalnych), a w następnych latach obejmie kolejne placówki.

Jest to dobrowolna inicjatywa, która stwarza system spontanicznej możliwości przyłączenia szkoły programu. Jest zarazem nobilitacją dla placówki i przynosi realne korzyści (placówka otrzymuje np. przygotowane dla niej specjalne materiały edukacyjne z zakresu żywienia aktywności fizycznej, m.in. plakaty, materiały informacyjno-promocyjne dla nauczycieli i rodziców).

Placówka, która pomyślnie wdroży program zgodnie z opracowanymi kryteriami, otrzyma certyfikat Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej.

Program jest realizowany od września 2013 roku.
Koordynator Anna Bernaciak

Zmieniono: 5 września 2013 r.

 

LINKI:

MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA KONSUMENTÓW
KONTROWERSJE WOKÓŁ ŻYWIENIA
DLA RODZICÓW
JAK ĆWICZYĆ, ABY SCHUDNĄĆ?
JAK JEŚĆ, ABY SCHUDNĄĆ?
DIETETYCZNE PRZEPISY

Zmieniono: 5 września 2013 r.

http://www.zachowajrownowage.pl/artykul/materialy-edukacyjne-dla-konsumentow

http://www.zachowajrownowage.pl/artykul/kontrowersje-wokol-zywienia

http://www.zachowajrownowage.pl/kategoria/dla-rodzicow

http://www.zachowajrownowage.pl/app/webroot/uploaded/up/Broszura_aktywnosc_fizyczna_Jak_cwiczyc_aby_schudnac.pdf

http://www.zachowajrownowage.pl/app/webroot/uploaded/up/Co_jesc_aby_schudnac.pdf

http://zachowajrownowage.pl/artykul/dietetyczne-przepisy

http://www.zachowajrownowage.pl/p/do-pobrania

Broszura jak ćwiczyć aby schudnąć

Co jeść aby schudnać

 


  

Źródło: http://www.zachowajrownowage.pl


14 czerwca 2012 roku został inaugurowany największy projektedukacyjny w Polsce pt:„Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” -– projekt Instytutu Żywności i Żywienia.Również w  naszej szkole od września 2013 roku rozpoczęto realizację tego  projektu.

Ma on na celu poszerzenie wiedzyPolaków z zakresu prawidłowego żywienia. W naszym kraju można zaobserwować zwiększający się odsetek osób cierpiących na nadwagę oraz otyłość. Efektem tych schorzeń jest nieprawidłowy styl życia, a głównie złe odżywianie się. Szacuje się, że w Polsce co 7 osoba zmaga się ze zbyt dużą masą ciała, a co za tym idzie nadwagą lub otyłością. W celu zapobiegania otyłości i wielu schorzeń, które się z nią wiążą podjęto działania w ramach współpracy Szwajcarsko – Polskiej. Mają one na celu zapobiegać wyżej wymienionym dolegliwościom. Świadomość Polaków może wpłynąć na poprawę ich stanu zdrowia, a także zapobiec powstawaniu chorób. Są one wynikiem zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej nagromadzonej w organizmie, z powodu licznych zaniedbań. Należą do nich: miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca, schorzenia układu kostnego i wielu innych narządów.

Pomysłodawcy projektu chcą zwrócić uwagę głównie na grupy ludności szczególnie narażone z powodu nadwagi iotyłości. Są nimi: kobiety ciężarne, kobiety karmiące, dzieci i młodzież. Program kładzie istotny nacisk na edukację osób z nadmierną masą ciała. Zwrócono także uwagę na wiedzę dotyczącą racjonalnego wyboru produktów spożywczych. Zorganizowane zostaną liczne spotkania w całej Polsce, na których dietetycy będą uczyć społeczeństwo odczytywać informacje zawarte na etykietach zakupywanych produktów spożywczych w sklepach.

Cele ogólne:

-poznawanie zdrowego stylu odżywiania się

-wyrabianie nawyków higienicznego spożywania pokarmów

-wychowanie świadomego konsumenta

 

OPIS PROJEKTU REALIZOWANEGO W NASZEJ SZKOLE:

Czas realizacji :rok  2013-2017

Koordynatorzy:

Mazurek Roksana

Kromoska – Pluta Anna

Kostanek Aleksander

Uczestnicy– uczniowie, wychowawcy, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście

Zadania dla nauczycieli:

-przygotowanie przedsięwzięć :

* „ZAMIEŃ CHIPSY NA OWOCE „

* „OD ZIARENKA DO BOCHENKA”

* „PIJĘ MLEKO, SPOŻYWAM  JEGO PRZETWORY, JESTEM ZDROWY”

dla rodziców:

-sponsorowanie akcji

-pomoc przy dekoracji

dla uczniów:

- wyszukiwanie wiadomości o znaczeniu witamin dla organizmu człowieka

-przygotowanie informacji o chlebie i gatunkach pieczywa

-zbieranie ciekawostek na temat mleka i jego przetworów oraz o zawartych  w nich składnikach mineralnych.

-wykonują rysunki tematyczne i dekoracje

 

Dokumenty do pobrania:

10 Scenariusz dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.pdf

11 Scenariusz dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.pdf

12 Scenariusz dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.pdf

13 Piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.pdf