Procedury bezpieczeństwa w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 obowiązujące  od dnia 01.09.2020 r. do odwołania

Dodane przez ZSP2_admin - pon., 31/08/2020 - 15:59

Procedury bezpieczeństwa  w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem  i zwalczaniem COVID-19 obowiązujące   od dnia 01.09.2020 r. do odwołania

I. Zasady ogólne dotyczące funkcjonowania w czasie pandemii obowiązujące w szkole od momentu otwarcia placówki do odwołania

II. Zasady dla rodziców dotyczące uczęszczania dziecka do szkoły.

III. Oświadczenie rodzica / opiekuna prawnego ucznia niepełnoletniego, które uczęszcza do szkoły

IV. Zasady dla nauczycieli

V. Zasady dla pracowników obowiązujące na terenie szkoły

VI. Procedury dotyczące sprzątania i dezynfekcji

VII. Zasady dotyczące przygotowania i wydawania posiłków

VIII. Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Covid-19 u ucznia

IX. Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Covid-19 u pracownika

X. Instrukcje:

• mycia rąk, dezynfekcji rąk,

• zdejmowania maseczki,

• zdejmowania rękawiczek;

XI. Niezbędne numery telefonów do pilnego kontaktu poprzez umieszczenie ich w  dostępnym miejscu

 

 

I. Zasady ogólne dotyczące funkcjonowania szkoły w czasie pandemii obowiązujące od dnia 01.09.2020 r. do odwołania.

Uwzględniając wytyczne GIS, Ministra Zdrowia i MEN z dnia 05.08.2020 r  w  związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 podjęto decyzję o wznowieniu organizacji zajęć dydaktyczno- wychowawczych  na terenie szkoły.

 

A. Zasady ogólne

  1. Szkoła pracuje w systemie stacjonarnym.  

  2. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

  3. W miarę możliwości zostanie ograniczone przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.

  4. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczona została informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwiono skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.

  5. Szkoła posiada termometr bezdotykowy i zapewnia dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku użycia innych termometrów niż termometr bezdotykowy - dezynfekcja odbywać będzie się po każdym użyciu.

  6. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej zostali zobowiązani do ograniczania kontaktów z uczniami oraz nauczycielami.

  7. Ustalono zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniając odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.

  8. Ustalono zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych  w bibliotekach.

  9. We współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania, zostanie ustalona i upowszechniona zasada korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

  10.  

    W miarę możliwości nie są angażowani w dyżury pedagogiczne podczas przerw międzylekcyjnych nauczyciele powyżej 60 roku życia lub osoby z problemami zdrowotnymi, które zaliczają się do grupy tak zwanego ryzyka.

  11. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się w tornistrze na stoliku szkolnym ucznia lub we własnej szafce jeżeli szkoła posiada szafki.

  12. Uczniowie nie powinni się wymieniać przyborami szkolnymi między sobą.       

 

B. Podjęte działania wstępne:

  1. Określono sposób przychodzenia uczniów do szkoły, zgodnie z procedurą zapisaną w dokumencie „Zasady dla rodziców”.

  2. Wyznaczone zostało pomieszczenie na izolację osób przejawiających niepokojące objawy chorobowe oraz odpowiednio je wyposażono.

  3. Część pomocy dydaktycznych trudnych do dezynfekcji czasowo wyłączono z użytkowania.

  4. Zwiększono częstotliwość dezynfekcji toalet i łazienek używanych przez dzieci i personel.    
  5. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
  6. Przy wejściem do budynku szkoły zamieszczono informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.     
  7. Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz zasady zachowania bezpieczeństwa na terenie szkoły.

       

C. Środki ochronne i sprzęt

Zaopatrzono szkołę w niezbędne środki ochronne (płyny, mydła, ręczniki jednorazowe, maseczki, rękawiczki, fartuchy ochronne, przyłbice, itp.) oraz sprzęt (np. termometry).

 

D. Wdrożenie procedur

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi GIS, MZ i MEN z dnia 05.08.2020 r. oraz zasadami i procedurami obowiązującymi w szkole zobowiązano pracowników i rodziców do zapoznania się z nimi oraz do bezwzględnego ich przestrzegania i do natychmiastowego informowania dyrektora o każdej sytuacji mogącej mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo osób przebywających w szkole.

Podstawowe zasady obowiązujące od 01.09.2020 r. wytłumaczone zostaną uczniom w pierwszym dniu ich pobytu w szkole.

 

II. Zasady dla rodziców dotyczące uczęszczania uczniów do szkoły

 

1. Rodzice uczniów z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, rodziców i pracowników szkoły, proszeni są o zachowanie następujących zasad:

  • do szkoły uczęszczać mogą wyłącznie dzieci zdrowe;

  • jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie – uczeń nie może przebywać  w szkole,

opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

  • w razie pilnej potrzeby kontaktu szkoły z rodzicem w sprawie dziecka – wskazane jest aby nosili przy sobie telefon i odbierać połączenia (najlepiej zapisać sobie w kontaktach numer szkolnego telefonu)

  • przypominać swojemu dziecku podstawowe zasady higieny,  zwracać uwagę aby:

  • nie podawać ręki na powitanie,
  • unikać dotykania oczu, nosa i ust,
  • dokładne myć ręce,

  • zasłaniać usta i nos łokciem przy kichaniu czy kasłaniu;

  • wytłumaczyć dziecku, aby nie zabierało do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce – jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

2. Zapoznaj się z zasadami funkcjonowania szkoły:

  • do szkoły przychodzimy lub przyjeżdżamy  (samochodem/rowerem), następnie udajemy się do wejścia głównego przy budynku w maseczce
  • wchodzimy na teren szkoły (czyli do szatni) 

  • wyznaczony pracownik szkoły decyduje o ilości osób wchodzących jednocześnie do szkoły  

  • przy wejściu dezynfekujemy ręce.

  • po zmianie obuwia uczeń udaje się najkrótsza droga do wyznaczonej sali zajęć lekcyjnych i tam oczekuje na rozpoczęcie zajęć. 

3. Rodzice powinni wiedzieć jeszcze, że:

  • w szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa (dzieci i personel), ale można to robić np.  podczas przerw międzylekcyjnych;
  • uczniowie, którzy będą korzystać z posiłków – zachowane będą szczególne zasady higieny i dezynfekcji naczyń, miejsc spożywania posiłków, a także w trakcie przygotowania posiłków;
  • sale wietrzone będą co godzinę, w czasie nieobecności uczniów w sali, a także w czasie przebywania uczniów w sali, jeśli jest taka potrzeba;
  • codziennie dezynfekowane będą poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, blaty stolików i szafek itp. oraz pomoce dydaktyczne używane przez uczniów,
  • regularnie dezynfekowane będą toalety i łazienki;

  • w salach usunięte zostały wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować;

4. W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem natychmiast wprowadzone zostaną opracowane specjalnie w tym celu procedury m.in.:

  • odizolowanie osoby podejrzanej w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu;

  • powiadomienie odpowiednich instytucji (organ prowadzący, stacja sanitarno-epidemiologiczna, służby medyczne);
  • powiadomienie o tym rodziców.

 

5. W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem konieczny będzie pilny odbiór dziecka ze szkoły przez rodziców.

 

 

 III.  Oświadczenie rodzica / opiekuna prawnego dziecka, które uczęszcza do szkoły

  1. Zapoznałam/em się i akceptuję procedury bezpieczeństwa w trakcie epidemii COVID-19 obowiązujące w szkole, nowe zasady higieny i nie mam w stosunku do nich zastrzeżeń.

  2. Jestem świadoma/y możliwości zarażenia się mojego dziecka, mnie, moich domowników, nauczycieli i innych dzieci w szkole COVID-19. Jestem świadoma/y iż podanie nieprawdziwych informacji naraża na kwarantannę wszystkich uczniów wraz z nauczycielami i dyrekcją jak również ich rodzinami.

  3. Nie jestem ja, ani moi najbliżsi domownicy (osoby zamieszkałe pod tym samym adresem) objęci kwarantanną, a każdy z domowników jest zdrowy.

  4. W czasie przyjścia dziecka do szkoły, moje dziecko jest zdrowe. Nie ma kataru, kaszlu, gorączki, duszności, ani nie wystąpiły u niego żadne niepokojące objawy chorobowe.

  5. W ciągu ostatnich 24 godzin moje dziecko nie miało styczności z osobami, które wróciły z zagranicy lub odbywały kwarantannę.

  6. Wyrażam zgodę na każdorazowe pomiar temperatury ciała mojego dziecka jeśli będzie taka konieczność – w przypadku zaistnienia niepokojących objawów chorobowych.

  7. Moje dziecko nie będzie przynosiło do szkoły żadnych zbędnych przedmiotów z zewnątrz.

  8. W przypadku gdyby u mojego dziecka wystąpiły niepokojące objawy chorobowe zobowiązuję się do każdorazowego odbierania telefonu od nauczyciela, odebrania dziecka w trybie natychmiastowym z wyznaczonego w szkole pomieszczenia do izolacji.

  9. O każdorazowej zmianie powyższych oświadczeń natychmiast powiadomię Dyrektora Szkoły.

  10. Zapoznałem się z obowiązującymi wytycznymi GIS, MZ i MEN, procedurami postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Covid-19 u dziecka i pracownika szkoły oraz z najważniejszymi numerami telefonów wywieszonymi na terenie placówki dostępnymi dla rodziców.

  11. Wyrażam zgodę na przekazanie terenowej jednostce PSSE danych osobowych w przypadku zarażenia wirusem COVID-19

 

 

……………………………………………………………………..

data i podpis rodzica/opiekuna prawnego

 

……………………………………………………………………..

data i podpis rodzica/opiekuna prawnego

 

 

IV. Zasady postępowania dla nauczycieli w okresie zagrożenia epidemicznego od momentu otwarcia szkoły do odwołania

1. Nauczyciel przychodząc do pracy jest świadomy ciążącej na nim odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie podopiecznych, ich rodziców i współpracowników. W związku  z tym ściśle przestrzega ustalonych w szkole zasad i procedur.

2. Jest świadomy, iż podanie nieprawdziwych informacji na temat jego stanu zdrowia, stanu zdrowia jego bliskich i domowników (w tym faktu poddania ich kwarantannie lub izolacji) naraża na kwarantannę wszystkie dzieci, rodziców i pracowników szkoły.

3. Nauczyciel, z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, rodziców i pracowników szkoły, zobowiązany jest postępować zgodnie z wytycznymi:

  • wyjaśnić uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce  i dlaczego zostały wprowadzone;

  • usunąć z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, a jeżeli do zajęć wykorzystuje przybory sportowe np. piłki, skakanki, obręcze, powinien je systematycznie dezynfekować;

  • wietrzyć salę, w której organizuje zajęcia, co najmniej raz na godzinę ,

  • zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu oraz organizować pokaz właściwego mycia rąk i ich dezynfekcji, a także przypominać i dawać przykład;

  • unikać stykania się ze sobą poszczególnych grup uczniów;

  • zachować dystans społeczny, w każdej przestrzeni wynoszący minimum 1,5 m;

  • jeżeli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby niezwłocznie powiadomić dyrektora i zapewnij minimum 2 m odległości od innych osób;

  • podczas przebywania uczniów na świeżym powietrzu zachować możliwie maksymalną odległość.

  •  w sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy zdezynfekować po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach;
  • zaleca się  pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw;
  • podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ogranicz ćwiczenia i gry kontaktowe.

  • w przypadku zauważenia niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem (katar, kaszel, gorączka, objawy przeziębieniowe) u dzieci, u innego pracownika lub rodzica dziecka, pracownik zakłada środki ochrony indywidualnej i natychmiast wdraża Procedurę postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Covid-19.

 

V. Zasady postępowania pracownika szkoły podczas zagrożenia epidemicznego od momentu otwarcia szkoły do odwołania

1. Pracownik przychodząc do pracy jest świadomy ciążącej na nim odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie podopiecznych, ich rodziców i współpracowników. W związku z tym ściśle przestrzega ustalonych w szkole zasad i procedur.

2. Pracownik musi być świadomy, iż podanie nieprawdziwych informacji na temat jego stanu zdrowia, stanu zdrowia jego bliskich i domowników (w tym faktu poddania ich kwarantannie lub izolacji) naraża na kwarantannę wszystkie dzieci, rodziców i pracowników szkoły.

3. Mając na uwadze powyższe ustala się następujące zasady obowiązujące na terenie szkoły:

  • do pracy może stawić się wyłącznie zdrowa osoba, a o wszelkich objawach (katar, ból gardła, osłabienie, gorączka, bóle mięśniowe) należy niezwłocznie poinformować Dyrektora Szkoły;

  • jeśli w domu pracownika przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji, nie może on podjąć pracy w szkole;

  • pracownik wchodząc do budynku szkoły w pierwszej kolejności dezynfekuje dłonie. (pojemniki z płynem dezynfekującym dostępne są przy drzwiach wejściowych);

  • na terenie szkoły personel stara się zachować zasady dystansu społecznego (także w kontakcie z rodzicami), a poszczególne grupy pracowników unikają kontaktu pomiędzy sobą;

  • pracownicy zachowują podstawowe zasady higieny, zwracając szczególną uwagę na to, aby:

         - nie podawać ręki na powitanie,

         - unikać dotykania oczu, nosa i ust,

         - dokładnie i często myć ręce,

         - zasłaniać usta i nos łokciem przy kichaniu czy kasłaniu,

  • w miarę potrzeb, kilka razy w ciągu dnia należy korzystać ze środków dezynfekcyjnych znajdujących się na terenie szkoły.

 

VI. Procedury dotyczące sprzątania i dezynfekcji w okresie zagrożenia epidemicznego od momentu otwarcia szkoły do odwołania

 

1. Pomieszczenia szkoły czyszczone i dezynfekowane są wg. harmonogramu zamieszczonego w poniższej tabeli.

L.p.

Pomieszczenie

Procedury sprzątania i dezynfekcji

Częstotliwość czynności

Odpowiedzialni

1.

szatnia sale zajęć lekcyjnych

podstawowe sprzątanie pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, wietrzenie

dezynfekcja wszystkich powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł, blatów itp.

1 raz dziennie

1 raz dziennie oraz za każdym razem jeżeli zajdzie taka konieczność

woźna

2.

łazienki i toalety dla uczniów i personelu

sprzątanie, dezynfekcja, wietrzenie

1 raz dziennie bieżąca dezynfekcja

woźna

3.

sala gimnastyczna,

sprzątanie po zakończeniu zajęć, wietrzenie

dezynfekcja pomocy, powierzchni dotykowych,

1 raz dziennie

po każdorazowym korzystaniu przez ucznia

woźna

 

nauczyciele wychowania fizycznego

4.

kuchnia, magazyny i pomieszczenia przyległe

sprzątanie i dezynfekcja powierzchni dotykowych, wietrzenie

mycie poszczególnych stanowisk pracy

1 raz dziennie po zakończeniu pracy

po każdorazowym użyciu

 

Pracownicy CKZ, kierownik,  nauczyciele zawodu

5.

wejścia do szkoły

sprzątanie, dezynfekcja

1 raz dziennie bieżąca dezynfekcja

woźny

6.

pomieszczenia biurowe , w tym CKZ

sprzątanie i dezynfekcja, wietrzenie

1 raz dziennie oraz w razie potrzeby

woźna

7.

izolatka

sprzątanie i dezynfekcja, wietrzenie

1 raz dziennie oraz w razie potrzeby

woźna

8. gabinety dyrekcji sprzątanie i dezynfekcja, wietrzenie 1 raz dziennie oraz w razie potrzeby woźna
9. Pokoje nauczycielskie sprzątanie, dezynfekcja i wietrzenie 1 raz dziennie oraz w razie potrzeby woźna
10. Pokoje socjalne pracowników sprzątanie , dezynfekcja i wietrzenie 1 raz dziennie oraz w razie potrzeby woźna

2. Czynności dokonywane są przez woźne szkoły i innych pracowników oraz dokumentowane każdorazowo po dokonaniu czynności i potwierdzone podpisem, wg. poniższych wzorów tabeli

 

a) dla kuchni, magazynach i pomieszczeniach przyległych w szkole

 

Wykaz czynności sprzątania i dezynfekcji wykonanych w kuchni, magazynach i pomieszczeniach przyległych szkole

Data

Godzina

Wykonane czynności

Podpis

 

 

 

 

 

 

b) dla pozostałych pomieszczeń

Wykaz czynności sprzątania i dezynfekcji wykonanych w szkole

Klasy

Data

Godzina

Wykonane czynności

Podpis

 

 

 

 

Łazienki toalety

Data

Godzina

Wykonane czynności

Podpis

 

 

 

 

 

VII. Zasady dotyczące przygotowania i wydawania posiłków

 

W szkole zachowuje się dotychczas obowiązujące procedury zawarte w księdze HACCP, rozszerzone o szczególne zasady bezpieczeństwa i higieny wprowadzone zgodnie z zaleceniami GIS, MZ i MEN ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.

 

I. Dostawy i magazynowanie produktów

  1. Zachowuje się dotychczasowe procedury związane z dostawą produktów spożywczych.

  2. Wyznacza się wejście najbliższe członu kuchennego jako właściwe do przyjmowania dostaw produktów spożywczych.

  3. Dostawca nie wchodzi do budynków szkoły, zostawia produkty przed wejściem, odbiera je personel kuchenny zaopatrzony w rękawiczki oraz maseczki ochronne.

  4. Zaleca się wybieranie produktów w opakowaniach hermetycznych, które można łatwo zdezynfekować.

  5. W przypadku, gdy dezynfekcja nie jest możliwa, produkty składowane są w specjalnie do tego celu wyznaczonym magazynie, a następnie umieszczane w magazynach używanych standardowo.

  6. Po każdej dostawie oraz korzystaniu z magazynu  magazynier jest zobowiązany umyć i zdezynfekować ręce.

 

Il. Przygotowanie posiłków

  1. Przed rozpoczęciem pracy, jak również przed każdą nową czynnością, nauczyciele zawodu, uczniowie myją/dezynfekuje ręce, zgodnie z wytycznymi GIS.

  2. Przygotowanie posiłków odbywa się według procedur określonych w instrukcji HACCP.

  3. Nauczyciel prowadzący zajęcia na  kuchni posiadają do dyspozycji środki ochrony osobistej. Uczniowie realizujący zajęcia praktyczne zobowiązani są do korzystania  z własnych środków ochrony osobistej(fartuchy, osłonki i nakrycia głowy).

  4. W miarę możliwości nauczyciele zawodu i uczniowie  zachowują odległość stanowisk pracy.

  5. Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań, produktów, sprzętu kuchennego, naczyń oraz sztućców.

 

 

III. Wydawanie i konsumpcja posiłków

  1. Naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze wyższej niż 600C i są wyparzane.

  2. Blaty stołów, krzesełka i inne powierzchnie dotykowe są dezynfekowane po każdym posiłku.

  3. Po każdym skorzystaniu przez konsumenta posiłku stołówka jest wietrzona.

  4. Ze stołówki usunięte zostały przedmioty trudne lub niemożliwe do dezynfekcji (np. jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki).

  5. Konsumenci zostaną zapoznani z procedurami funkcjonowania stołówki szkolnej.

 

 

VIII. Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Covid-19  u ucznia

1. W przypadku wystąpienia u dziecka przebywającego na terenie placówki niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem (m.in. podwyższona temperatura, kaszel, objawy przeziębieniowe), zostają wprowadzone następujące procedury postępowania:

  • niezwłoczne odizolowanie ucznia w odrębnym pomieszczeniu pod właściwą opieką, a na czas oczekiwania na transport zostaje ono zaopatrzone w jednorazową maseczkę;

  • niezwłoczny kontakt z rodzicami (na wskazany przez nich numer telefonu) w celu odebrania ucznia z placówki transportem indywidualnym;

  • powiadomienie o zdarzeniu odpowiednich instytucji: organu prowadzącego  i  Powiatowej Stacji Sanitarna -Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz. od poniedziałku do piątku w godz  7:30 - 15:05, tel. 44 724 45 84 lub 44 724 45 85, a po godzinach urzędowania:  tel. 502-237-659

  • w razie pogorszenia się stanu zdrowia dziecka poinformowanie pogotowia ratunkowego pod numer 999 lub 112;

  • dalsze postępowanie zgodnie z zaleceniami państwowego inspektora sanitarnego oraz wskazówkami organu prowadzącego;

  • natychmiastowe przeniesienie pozostałych uczniów do zastępczego pomieszczenia na czas niezbędny do dezynfekcji sali, w której dzieci przebywały;

  • gruntowne wywietrzenie, sprzątanie i dezynfekcja powierzchni dotykowych oraz pomieszczeń sanitarnych;

  • po odebraniu przez rodziców dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia dokładna dezynfekcja pomieszczenia, w którym przebywało;

  • ustalenie dokładnej listy osób przebywających w tym samym czasie w tych samych pomieszczeniach, w których przebywał uczeń z podejrzeniem zakażenia;

  • poinformowanie rodziców pozostałych dzieci o zaistniałej sytuacji i zobowiązanie ich do monitorowania stanu zdrowia ich dzieci, a w razie potrzeby do kontaktu telefonicznego ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. ul. Jana Pawła II 35, 97-200 Tomaszowie Maz. telefony:

- +48 44 725 72 12 - Poradnia Chorób Zakaźnych
- +48 44 725 72 10 - Oddział Zakaźny
- +48 44 725 72 11 - Oddział Zakaźny

 lub zadzwonić pod numer 999 lub 112 (poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem);

  • dostosowanie się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

2. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości każdorazowo zalecany jest kontakt z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu konsultacji lub uzyskania porady.

 

IX. Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Covid-19 u pracownika

1. W przypadku wystąpienia u pracownika przebywającego na terenie szkoły niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem (m.in. podwyższona temperatura, kaszel, objawy przeziębieniowe), zostają wprowadzone następujące procedury postępowania:

  • niezwłoczne odsunięcie od pracy oraz odesłanie pracownika transportem indywidualnym do domu;

  • odizolowanie pracownika w czasie oczekiwania na transport w osobnym pomieszczeniu i zapewnienie mu jednorazowej maseczki oraz rękawiczek;

  • utrzymywanie dystansu co najmniej 2 m w czasie koniecznego kontaktu z podejrzanym o zakażenie;

  • wstrzymanie się od przyjmowania kolejnych uczniów do szkoły w danym dniu;

  • powiadomienie o zdarzeniu odpowiednich instytucji: organu prowadzącego i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz.   (od poniedziałku do piątku w godz  7:30 - 15:05)  tel. +48 44 724 45 84 lub +48 44 724 45 85.  Po godzinach urzędowania:  tel. +48 502-237-659 
  • w razie pogorszenia się stanu zdrowia pracownika poinformowanie pogotowia ratunkowego pod nr 999 lub 112;

  • dalsze postępowanie zgodnie z zaleceniami państwowego inspektora sanitarnego oraz wskazówkami organu prowadzącego;

  • w przypadku, gdy zakażony pracownik przebywał w pomieszczeniach, w których przebywają uczniowie, przeniesienie ich do zastępczego pomieszczenia na czas niezbędny do dezynfekcji sal, w których przebywał pracownik- nauczyciel;

  • poddanie obszaru, w którym poruszał się zakażony pracownik gruntownemu wietrzeniu, sprzątaniu oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych i używanych przez niego przedmiotów zgodnie z ogólnie obowiązującymi procedurami;

  • ustalenie dokładnej listy osób przebywających w tym samym czasie w tych samych pomieszczeniach, w których przebywał pracownik z podejrzeniem zakażenia;

  • poinformowanie rodziców pozostałych uczniów o zaistniałej sytuacji i zobligowanie ich do monitorowania stanu zdrowia ich dzieci, a w razie potrzeby do kontaktu telefonicznego ze stacją sanitarno-epidemiologiczną (tel. j.w.), oddziałem zakaźnym Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. ul. Jana Pawła II 35, 97-200 Tomaszowie Maz. tel.:

  • +48 44 725 72 12 - Poradnia Chorób Zakaźnych
  • +48 44 725 72 10 - Oddział Zakaźny
  • +48 44 725 72 11 - Oddział Zakaźny

      lub zadzwonić pod numer 999 lub 112 (poinformować, że mogą być zakażeni  koronawirusem).

  • dostosowanie się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

 

2. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości każdorazowo zalecany jest kontakt z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu konsultacji lub uzyskania porady.

 

 

XI. Niezbędne numery telefonów do pilnego kontaktu poprzez umieszczenie ich  w  dostępnym miejscu

 

Organ prowadzący szkołę: tel. 44 724 21 27

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Maz. (od poniedziałku do piątku w godz.  7:30 - 15:05)  tel. +48 44 724 45 84 lub +48 44 724 45 85.  Po godzinach urzędowania:  tel. +48 502-237-659

 

Kuratorium Oświaty w Łodzi: tel. 42 637-70-55

 

Służby medyczne  Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. ul. Jana Pawła II 35, 97-200 Tomaszowie Maz. tel.:

- +48 44 725 72 12 - Poradnia Chorób Zakaźnych
- +48 44 725 72 10 - Oddział Zakaźny
- +48 44 725 72 11 - Oddział Zakaźny