Dodane przez monika - wt., 21/05/2024 - 14:32

Recenzja książki "A jeśli jesteśmy złoczyńcami" M. L. Rio

Książka „A jeśli jesteśmy złoczyńcami” to debiutanckie, wydane w 2017 roku dzieło autorki M.L Rio. Utwór przynależy do nurtu YA (young adult), zawiera cechy kryminału, thrillera oraz literatury pięknej. 

     Fabuła utrzymana jest w klimacie dark academia. Osadzona jest ona w prestiżowym collegu artystycznym. Obejmuje ona losy siedmiorga przyjaciół - studentów aktorstwa, w których życie wniknęły cytaty z dzieł Shakespeare'a. Kiedy jednak granica między fikcją a rzeczywistością się zaciera, ginie jeden ze studentów. Bieg wydarzeń zmusi bohaterów do odegrania największej roli w swoim życiu - udowodnieniu innym, lecz również sobie nawzajem swojej niewinności. Od tragicznego incydentu mija dziesięć lat. Oliver Marks opuszcza mury więzienia, do którego trafił za morderstwo, którego dokonał lub nie. Prawdziwy bieg wypadków pozna dopiero ta sama osoba, która uprzednio zamknęła Olivera za kratami. Tylko detektyw Colborne miał się dowiedzieć co tak naprawdę wydarzyło się w Dellecher Classical Conservatory. 

    Książka rozbudziła we mnie całe mnóstwo emocji. Groza, niepokój, miejscami wręcz przerażenie, lecz również zachwyt samą nastrojowością dzieła i akademii. Książka ta była zarówno straszna jak i piękna. Doskonale ukazywała wielowarstwowość i zawiłość ludzkich umysłów oraz jak konkretne wydarzenia z życia wpływają na człowieczą psychikę. Zainteresował mnie również wątek wystawiania sztuk na scenie, zaangażowanie i empatia jakich potrzeba by doskonale odegrać role swoich bohaterów. Sama akcja była również wciągająca i wzbudzała we mnie zainteresowanie dalszym losem postaci. 

    Moim zdaniem ten utwór dobrze przedstawia to, że tak naprawdę nigdy nie znamy nikogo w stu procentach. Że nigdy nie możemy z góry założyć, jak zachowalibyśmy się my lub nasi najbliżsi w krytycznej sytuacji. 

     Poniżej zamieszczam również krótki filmik, który obrazuje w jakiej atmosferze utrzymane są wydarzenia.

Recenzję książki napisała Nadia Kocięba z klasy 3HR. 

Książkę można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.